Alternativní životní styly

Vegetariánství

Tento druh životního stylu jistě znáte. Jedná se o lidi, kteří nejedí maso. Panují zde mýty o tom, že člověk, který se stravuje tímto způsobem, nemá dostatek bílkovin, což ale nemusí být pravda. Pokud vegetarián ví, že pro svůj organismus potřebuje určité množství bílkovin, zařídí se podle toho. Například do svého jídelníčku zařadí více ořechů, semínek, obilovin, ryb, vajec, mléka, luštěnin a výrobků z nich (tofu, tempeh) nebo proteinových prášků ze sóji či hrachové bílkoviny, které můžete využít v nápojích, dezertech, ale i polévkách!
talíř, veganství

Pokud tedy víte, jak na sestavení vyváženého jídelníčku, který bude obsahovat všechny potřebné živiny, může vám být vegetariánství k užitku, například se tak dá předejít obezitě, což se potvrdilo ve studii u dětí, které se živí bezmasou potravou.

Veganství

Tento druh stravování je poněkud přísnější. Kromě vyřazení masa sem patří i ostatní živočišné produkty, což zahrnuje mléčné výrobky, vejce nebo med. Tady už je to s náhražkami trochu složitější, protože zatímco vegetariáni svůj příjem bílkovin mohli stavět na tom, že jedli bezmasé živočišné produkty, vegani toto nepraktikují. Proto je větší výskyt nedostatku vitaminu B12, který se nachází právě v těchto produktech. Vegani si tak musí tento vitamin nahrazovat v uměle vytvořených doplňcích. Naopak vitamin, kterého mají vegani dost, je kyselina listová, která je důležitá při krvetvorbě v kostní dřeni, chrání před některými druhy rakoviny, ale lidé s běžnou stravou jí mají málo.

Zero waste

Posledním stylem je zero waste, neboli nulové plýtvání. To je stavěno na principu ,,co nejméně vyhazovat, co nejvíce šetřit planetu“. Je pravda, že v dnešní době se hodně plýtvá, ať už je to jídlo, nebo obecně odpad. Nápad na opětovné využití věcí je tedy velice moudrý, jelikož jsme obklopeni haldou věcí, které by se měly nějak využít. Co tedy udělat pro to, abyste zamezili plýtvání?
zelenina, žena, zdraví

Protřiďte si

Určitě se u vás doma najdou věci, které již nepotřebujete. Když tedy vytřídíte oblečení ze šatníku, darujte ho, nebo ho hoďte do kontejneru s oblečením, díky kterému bude oblečení dále využíváno.

Nepoužívejte brčka

Téma letošního roku. Začali se prodávat kovová či papírová brčka, která zavítala i do moderních restaurací, což mně osobně dělá velkou radost. Navíc.. k čemu je brčko tak potřebné?

DIYs

Místo toho, abyste si kupovali nové produkty, nebo přípravky, můžete si je jednoduše vyrobit doma. Na internetu je toho spousta. Ušetříte peníze, rozvinete tvořivost a pomůžete Zemi.

Nepoužívejte papírové sáčky a ostatní jednorázové věci

Úplně zbytečně balené do pytlíku jsou třeba banány. Ty přece na sobě už svůj obal mají, proč bychom je tedy znovu balili? To je ten nejjednodušší způsob, jak začít. Mimo to si ale můžete zakoupit frusacky, což jsou látkové pytlíky, které jsou průhledné, a tak nejsou překážkou pro prodavače v obchodech.

Plastové kelímky, pet lahve – to vše lze nahradit. Místo kusu plastu si pořiďte hrneček, lahev na opětovné použití, díky čemuž opět šetříte vaše finance.