Jak na kompost

Jak takový kompost začít „budovat“? A jak o něj správně pečovat, aby výsledkem bylo kvalitní hnojivo pro naše rostliny?
 
Co to vlastně je?
Vědecky řečeno je to půdu vylepšující organický prostředek, který obsahuje stabilizované organické látky a živiny, získávaný biologickým řízeným rozkladem. Poněkud méně vědecky se dá říct, že je to rozložený biologický odpad ze zahrad a domácností.
zelený odpad
 
Co na kompost dáváme?
–    trávu, větvičky, plevel, listí a jehličí
–    odpad z ovoce a zeleniny
–    popel (ze dřeva!), piliny, kůru
–    písek i odpad ze stavby (omítku)
–    trus domácích zvířat
–    vaječné skořápky, lze přidat i lógr z kávy
 
Co tam určitě nedáváme
–    rostlinné části napadené chorobami
–    vše, co je ošetřeno chemikáliemi
–    tkaniny (staré hadry, staré umělé látky apod. )
–    zvířecí chlupy
–    sklo, kov a plast
–    lesklý papír (letáky a časopisy)
–    příliš veliké kusy dřeva
 
Bioodpadze zahrady i kuchyně je cenný materiál a je potřeba ho na zahradě využít, ne s ním plýtvat a vyhazovat ho! Každý organický odpad se rozloží a dá se použít dál jako výborné hnojivo! Vždy ale musíme myslet na to, že kompost není skládka odpadu!
zahradní odpad
 
Kam ho umisťujeme?
Určitě do části zahrady, která nemá funkci okrasnou a odpočinkovou. Při rozkladu organické hmoty moc vůně přeci jen nevzniká. Pokud je náš pozemek malý, postaráme se alespoň o vkusné oddělení této hospodářské, „provozní“ části zahrádky. Lze to provést například pomocí vhodného plůtku. Třeba živého z keříků. Kompost také nesmí vyschnout, proto má být stanoviště přistíněné. Pokud je hodně sucho, je potřeba ho i zalévat. Materiál ukládáme ve vrstvách, větší rostlinné části rozsekáme. Velikost kompostu se odvíjí od velikosti našeho pozemku a naší domácnosti, resp. od předpokládaného množství odpadu. Ovšem šířka by neměla přesahovat dva metry a výška jeden a půl metru, abychom s ním mohli manipulovat. Asi jednou za půl roku (to je doba, za kterou „uzraje“) je potřeba ho přeházet.