Rady na cestu do Švýcarska

1. Dostatek peněz

Švýcarsko je velmi ekonomicky prosperující stát s vysokými platy a tomu tak odpovídají zdejší ceny. Rozhodně se tedy na cestu vybavte dostatkem peněz, jelikož i fast foody tu mají na naše české poměry poněkud draho. Dejte si také pozor na měnu. Ve Švýcarsku se dá platit eury, ale jen papírovými bankovkami. Jinak tu mají svou vlastní měnu a tou jsou švýcarské franky.
mosty nad řekou

2. Pečlivý výběr ubytování

Při výběru ubytování buďte velmi pečliví a nevybírejte vždy to nejlevnější. Tato rada vlastně platí pro cestování obecně. Musíte si tedy pečlivě rozmyslet, jestli radši ušetříte a svou dovolenou prožijete někde v chatě na kraji lesa, kde teče jen studená voda, nejdou pořádně zavřít dveře do koupelny a v posteli vám budou dělat společnost kousaví mravenci, nebo si připlatíte za větší komfort.

3. Udělejte si výlet do Kostnice či Lichtenštejnska

Pokud se do Švýcarska vydáte na vlastní pěst autem, není k zahození, abyste se po cestě stavili také v německé Kostnici, kde byl upálen mistr Jan Hus, takže se zde skrývá i kus naší historie, kterou stojí za to prozkoumat. Můžete si také udělat malý výlet do Lichtenštejnska, což je jedna z nejmenších zemí Evropy. Nejzajímavější tu nejspíše bude hlavní město Vaduz. Největší dominantou je zde hrad Vaduz, kde mimo jiné sídlí lichtenštejnský princ.

4. Jazyky

Předem si zjistěte, do jaké části Švýcarska máte vlastně namířeno, protože se tu mluví třemi jazyky a to francouzštinou, italštinou a němčinou. Samozřejmě, že se asi domluvíte po celé zemi jakýmkoliv z těchto tří jazyků a angličtinou také nic nezkazíte, ale nemusí to být samozřejmost a místní jsou vždy příjemnější, když zvolíte tu správnou řeč, pokud je to ve vašich možnostech.

5. Co navštívit

A co tu vlastně navštívit? Dobré by bylo nevynechat hlavní město Bern. Avšak je podobné většině evropských metropolí. Možná vám dokonce připomene i naši Prahu. Takže pokud chcete něco trochu jiného, zamiřte spíše do Lausanne, kde se nachází například muzeum olympijských her a poměrně velký lodní přístav. Dalším zajímavým místem je například městečko Montreux, kde se nachází socha proslulého Freddieho Mercuryho, kterou vybudovala česká sochařka Irena Sedlecká.
jezero lake oeschinen

6. Pozor, mimo EU!

Poslední radou je dát si pozor na to, že Švýcarsko není členem evropské unie, tudíž zde neplatí stejný tarif našich českých operátorů, a proto za volání, psaní zpráv a datové připojení k internetu zaplatíte poměrně nemalou částku. Využijte tedy spíše různých veřejných připojení k Wi-Fi sítím, aby vás na konci měsíce nepřekvapil účet za telefon.