Černá solární plachta brzdí ochlazování vody a snižuje výpar

Všimli jste si někdy sami na sobě, nebo při pozorování druhých lidí, jak ovlivňuje sluneční záření naše chování, pokud chodíme permanentně oděni v černém oblečení? Jde o to, že černá přitahuje sluneční záření doslova jako magnet. Když se naopak obléknete do bílého trička, světlých kalhot či mikiny, bílá zas bude sluneční záření extrémně odrážet. V letních měsících je tedy zcela logické oblékat se do světlých barev, aby vás nezastihl úžeh, tedy nebezpečné přehřátí, které se zvláště ve městech, venku na ulici, obtížně reguluje. Odložme tedy černou barvu oblečení, choďme venku v bílé nebo ve světlých pastelových barvách, a černou ponechejme pro jiné účely.

nohy u bazénu

Černá solární plachta – černá barva je ideální pro veškeré aplikace, kde slunce zahřívá tekutinu, nejčastěji vodu. Když si srolujete na zahradě černou hadici tak, aby vytvořila spirálu na co největší ploše, a ponecháte ji na slunci, voda uvnitř se zahřeje v krátké době tak rychle, že by vás mohla i opařit. Na tomto principu pracují i zahradní solární sprchy., které ovšem mají vývod ze zásobníku vody regulovaný směsnou baterií, aby k takovému úrazu nemohlo dojít. Černá barva se také bezvadně hodí na zakrývání hladiny bazénu krycí fólií. Černá solární plachta se podobá bublinkové fólii a právě díky černé barvě přitahuje sluneční záření, které povrchovou vrstvu vody zahřívá. Ohřev není sice výrazný, ale jde hlavně o to, že se sníží rychlost ochlazování vody, a tím i náklady na vytápění bazénu.

brýle u bazénu

Plachta se na hladinu bazénu pokládá nejen kvůli teplotě vody, ale i pro eliminaci jejího vypařování. Každý den se totiž z vašeho bazénu odpaří desítky, někdy i stovky litrů vody. Nejvíce markantní je to u venkovních koupališť, tam se musí dopouštět každý den něco kolem pěti až osmi kubíků, tedy pěti až osmi tisíc litrů vody, a v přepočtu na vodné a stočné jsou to nemalé peníze.