Ananas a jeho účinky na zdraví

Ananas je tropické ovoce pěstované v tropických a subtropických zemích.

Ananas je právem označován za krále ovoce.

Věděli jste? Do Evropy přivezl ananas Krištof Kolumbus v roce 1493.

ovoce

Ananas a účinky na zdraví

1) široké spektrum vitamínů a minerálů

Ananas je skvělým zdrojem vitamínu C, manganu a vitamínu B6. Z minerálů můžeme zmínit měď, železo, vápník a sodík. A nesmíme opomenout také velký obsah vody, který je až kolem 85%.

2) důležité antioxidanty

Jak jistě víte, antioxidanty chrání naše tělo před oxidačním stresem a volnými radikály. Dobrá zpráva je, že ananas jich obsahuje velké množství.

3) podpora trávení

V ananasu najdeme důležitý trávící enzym bromelain, který podpoří trávení potravy v žaludku, přičemž především bílkovin. Pokud si rádi pochutnáte na pořádné flákotě masa, konzumujte k tomu i ananas, který vám trávení ulehčí.

4) záněty nebudou mít šanci

Díky vysokému obsahu vitamínu C působí ananas jako prevence před nejrůznějšími záněty. Mimo jiné si také posílíte imunitu.

5) pomáhá při bolestech kloubů a svalů

Enzym bromelain umí snížit zánět v kloubech a svalech. Podle vědeckých studií je bromelain vhodný ke snížení projevů revmatoidní artritidy. Sportovcům může pomoci při bolesti svalů a při zvýšené fyzické zátěži.

6) prevence rakoviny

Podle lékařských studií může pravidelná konzumace ananasu snižovat riziko vzniku rakoviny.

hubnutí

7) jako parťák při hubnutí

Ananas přizvěte jako parťáka při hubnutí. Obsahuje hodně vody, relativně málo cukru a navíc podpoří trávení bílkovin. Kromě konzumace vsaďte také na čerstvou šťávu z ananasu. Ta pomůže překonat pocit únavy, hladu a očistí trávící trakt. 

Věděli jste? Karibské země používají ananasovou šťávu jako přírodní afrodiziakum. Za vyzkoušení to stojí, že?

Kupujte zralý ananas

Koupit dobrý a zralý ananas je celkem věda. Má totiž tvrdý obal a tak je nejlepší, pokud se budete řídit čichem. Očichejte střed ananasu, měli byste cítit sladkou vůni. Jestliže necítíte nic, ananas ještě není zralý.