Počítač a babička


Řekněte mi, co byste dělali, kdybyste neměli doma vůbec počítač? Předpokládám, že byste se asi nudili. Samozřejmě, že kdyby počítač neměl nikdo od narození a vůbec by nepoznal sílu a tu zábavu počítače, tak by vám logicky počítač ani nechyběl, protože když něco nezažijete anebo když něco vůbec nemáte, tak potom nevíte, jak by vám to chybělo, kdybyste to potom neměli. Tohle je naprosto logické. Tohle mi vždycky vysvětlovala moje babička. Protože jsem se babičky ptala, proč ona třeba nechce počítat. Babičce v té době bylo teprve pětašedesát a zeptala jsem se jí, proč ona nechce počítač nebo alespoň tablet či chytrý mobilní telefon.

Jsem ráda, že mám nový počítač.

Ona říkala, že to prý nepotřebuje. Mně v té době bylo třináct let a říkám vám, že jsem byla docela v šoku. Že vlastně dospělý člověk nechce počítač. Potom mi to babička, vysvětlila. Ona prý vůbec do této doby asi nepatří. Prý vůbec neměla počítač ani tablet a ani to nechce. Prý ani tablet by nechtěla, že je strašně malý a že by nakonec na to neviděla. Řekla jsem jí, že bych ji klidně dala můj starý počítač anebo starý notebook. Ona ale nechce. Ona říkala, že je spokojená s tím, co má. Stačí jí stará dobrá televize a k obyčejný důchodcovský mobilní telefon. No, tak možná ano, tohle je sice pravda.

Babička novou techniku moc nechce.

Ale jsou také senioři, kteří chtějí mít všelijaké technické novinky, a to včetně kvalitních počítačů. Vždy ti senioři pracují jako telefonní operátoři, protože moje prateta dokonce až v pětašedesáti letech šla pracovat jako telefonní operátorka do jedné firmy, která se zabývá elektrem. Docela mě to překvapilo, protože moje teta říkala, že se těší do důchodu a že už nikdy nepůjde pracovat, ale asi jí chyběla práce. Bylo jí to líto, že nepracuje a chtěla být stále mezi lidmi, takže šla pracovat do jedné firmy, kde dělá telefonní operátorku a řekla, že lépe si vybrat opravdu nemohla, prý nelituje. Šla by do práce znovu a říká, že kdyby tohle mohla udělat dříve, že by do toho šla.