O zářivky je stále zájem, horší je to s tříděním odpadu

Zářivky v mnoha podobách zná lidstvo již desítky let. K největšímu růstu zájmu veřejnosti v souvislosti s těmito svítidly došlo na počátku 90. let a v současné době, dvacet let po přelomu milénia, nastává další obrat ve zvýšení pozornosti o tyto výrobky. Je to způsobeno dlouhodobým vývojem této technologie, která se zaměřila na prodloužení životnosti, rozšíření sortimentu tvarů a také barev samotného světelného zdroje. Nejsme nyní zároveň odkázáni na starý typ indukčního předřadníku, který způsoboval nepříjemné blikání a omezoval životnost svítidel počtem spínacích cyklů. Závažným problémem však dnes zůstává recyklace odpadu.

zářivka

Recyklovat ano či ne

Největším nepřítelem lidstva je lidstvo samo. Především jeho nezájem podílet se na společném bohatství, které planeta Země nabízí. Problematické lidské vlastnosti, jako je nedostatek zájmu o zpracování odpadu a jeho druhotné využití vedou k tomu, že i v dnešní době končí v kontejnerech se směsným odpadem většina, téměř 80 procent kompaktních zářivek. Paradoxní je ovšem skutečnost, že většinu materiálu lze druhotně zpracovat a použít pro výrobu nových výrobků. Bohužel nepomáhá ani osvěta a řada lidí i přes tyto informace nehodlá změnit k této problematice svůj postoj.

zářivky

Zájem o zářivky na trhu stále roste, uplatnění nachází na mnoha místech

V současné době se zpracuje pouze 10 procent vyhozených zářivek, využívají se nejen skleněné baňky, ale i rtuť, plast, mosaz, měď, hliník atd. Přitom zájem o prodej tohoto typu osvětlovací techniky neklesá, spíše naopak. Lineární i kompaktní zářivky, mezi lidmi známé jako „úsporky“, v různých tvarových variacích, jsou dnes vítaným zpestřením sortimentu zvláště z hlediska bytového designu. Osazují se do kuchyňských pracovních svítidel, osvětlují obývací pokoje, ložnice, ale i kanceláře, sklady a exteriér domů, zahrady a přístupové cesty. Jejich výhodou je dlouhá životnost, velmi dobré podání barev světelného spektra, nízká pořizovací cena a dostatečně velká svítivost.